Zjistil jsem, že lidé neumí psát email. Nejde o to, že by neuměli mejlovat. Nedodržují základy Netikety. Když píšete email, berte tedy ohled na toho, kdo email dostane. Dodržujte tedy alespoň následující zásady.
Předmět totiž příjemci říká, o co se v emailu jedná. A podle toho může rovnou reagovat, aniž by email musel číst. A ušetřit si tím spoustu času. Navíc emaily bez předmětu častěji končí ve spamu.
Není nic horšího, než když odesílat předpokládá, že přeci všichni vědí, kdo je macinka123@seznam.cz. Navíc je vhodné se podepsat tak, aby bylo jasné, o koho jde. Krom toho, je podpis samozřejmou slušností... Pokud odpovídáte z "anonymního" emailu (např. redakce@nekde.cz), je víc než pravděpodobné, že nikdo nebude vědět, s kým má tu čest.
Pokud si nepamatujete email příjemce, v žádném případě netvořte nový email tak, že vezmete nějaký starý, stiskněte "odpovědět všem" a do těla emailu dopíšete novou zprávu. Krom toho, že to vypadá, že jako že jste extra líní, tak vaše zpráva většinu příjemců zmate - jednak neví, oč o jde; jednak je vaše zpráva úplně "mimo". Naučte se, že předmět a obsah emailu by měl korespondovat! Pokud si nepamatujete adresu příjemce, zkopírujte si ji do nového, avšak prázdného, emailu.
Pokud chcete přeposlat nějaký email vícero lidem a není opravdu nutné, aby bylo znát, komu všemu byl email odeslán, dávejte příjemce do slepé kopie. V emailu nenechávejte emailové adresy. Přeposílané emaily jsou velkým zdrojem emailových adres pro spamery.
Než přepošlete email, který přímo vyzývá k přeposlání (např. hledá se dárce krve; potřebuji pomoc; když nepošlete tento email x osobám, stane se vám něco strašného nebo přímo nastane konec světa), zamyslete se, zda tím spíš neobtěžujete. Navíc, mnohdy vyzývající emaily k pomoci a vypadající, jako jak skvěle pomůžete druhým jenom a jenom škodí. Více si o této problematice přečtěte na hoax.cz
Yučikala